Jak uzyskać najniższą składkę, zapewniając jednocześnie sobie i swojemu pojazdowi maksymalny zakres ochrony? Metody na obniżenie składki możemy podzielić na dwie grupy – te dostępne dla każdego i te, które stają się możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków. Wyliczenie zaczniemy od tych drugich:
1) Jeździj bezpiecznie. Długa i czysta historia prowadzenia pojazdu sprawia, że w oczach Towarzystwa Ubezpieczeniowego ryzyko związane z ubezpieczeniem nas jest niższe – a więc można obniżyć składkę.
2) Skorzystaj ze zniżki za bezpieczną jazdę osoby z najbliższej rodziny lub partnera – rozwiązanie to wymaga odrobiny dyplomacji i dużej ilości dobrej woli, ponieważ osoba ta staje się wówczas współwłaścicielem samochodu, ryzykując przy tym utratą wypracowanych dotychczas zniżek.
3) Skorzystaj z oferowanych przez niektóre Towarzystwa pakietów lojalnościowych. Długoletni klienci mogą dzięki nim skorzystać z mniej lub bardziej atrakcyjnych zniżek za czas ubezpieczenia – i to bez uwzględnienia dotychczasowej szkodowości.
4) W wypadku mocno podwyższonej w wyniku dotychczasowej historii ubezpieczeniowej składki korzystniejsza od kontynuacji może okazać się zmiana ubezpieczyciela – niektóre TU łagodniej od innych traktują takich klientów. Nawet, jeżeli satysfakcjonują Cię dotychczasowe warunki – rozejrzenie się po rynku ubezpieczeń nic nie kosztuje.
Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie składki, z których skorzystać może każdy (lub prawie każdy):
1) Poświęć trochę czasu na analizę własnych potrzeb i wymagań, biorąc pod uwagę codzienną eksploatację samochodu. Zupełnie inaczej wygląda na przykład kwestia ryzyka kradzieży samochodu nowego, na co dzień parkowanego przy ulicy – a inaczej dla garażowanego auta liczącego kilka lub kilkanaście lat. Dzięki takiej analizie możesz znacząco ograniczyć wysokość składki, nie popadając przy tym w nadmierne ryzyko.
2) Dokładnie zapoznaj się z ofertami poszczególnych TU i porównaj warunki, wykluczenia oraz wysokość składki. Mając odpowiednią wiedzę będziesz w stanie wybrać ofertę najkorzystniejszą – i najtańszą.
3) Połącz ubezpieczenie komunikacyjne z posiadanymi już ubezpieczeniami – jeżeli w tym samym TU posiadasz już ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie – możesz oczekiwać atrakcyjnej zniżki. Podobnie wygląda sprawa z pakietami ubezpieczeń stricte komunikacyjnych – w większości przypadków OC, AC i Assistance będą tańsze łącznie niż w przypadki oddzielnego zawierania umów.
Ponieważ ubezpieczenia komunikacyjne stanowią zazwyczaj istotną część naszych wydatków – każda zniżka, jaką możemy uzyskać ma dobroczynny wpływ na naszą sytuację finansową.